.ads-111-160x600

.ads-111-120x600

Önerilen Kitap ; Hayvan Çiftliği (Animal Farm)

George Orwel 'ın 1945 te yayınlanan siyasi hiciv niteliğindeki romanıdır. Okurlarına kara mizah üzerinden politikanın çirkin yüzünü anlatan harika bir eserdir.Hayvan çiftliği romanından kısaca bahsedelim.

0 1.061

Bu hafta önerilen kitap başlığımız da George Orwel’ın Hayvan Çiftiliği orijinal adıyla ‘Animal Farm’ var. Kitap fabl sevenlerin keyifleneceği türden bir eser. Sosyalizme olan yatkınlığıyla bilinen yazar dönemin eleştirisini kara mizah üzerinden yapıyor.

İçeriğinde,günümüzden de pek çok örnek görebileceğimiz eser, İngiltere de bir çiftlik de yaşayan hayvanların çok çalıştırılması ve aç bırakılması sonucu çiftlik sahibine karşı yaptıkları isyanla başlıyor.Kısa sürede çiftliğin kontrolünü ele geçiren hayvanlar kendilerine bir lider seçip kendi kurallarını koyuyorlar.Romanda seçilen her hayvan rastgele değil  özenle görevlendirilmiştir.

Çiftlikte yaşayan hayvanların liderliğini Napolyon isimli bir domuz yapmaktadır. İlk başlarda her şey  yolundadır. Çiftliğin işletilmesinde hiçbir sıkıntı yoktur.Hayvanlar rahat ve oluşturulan sistemden memnundur.

Fakat bir süre sonra gücün verdiği ihtirasla Napolyon  çiftlikte birtakım değişiklikler yapamaya başlamıştır.Önce ufak kelime oyunlarıyla başlayan bu değişiklikler zamanla çiftlikte yaşayan diğer hayvanlarında gözüne batacak büyük değişiklikler haline gelmiştir.

Artık çiftlikte her şey kötüye gitmeye başlamıştır. Çiftlikte ki diğer hayvanlar bir grup domuz himayesi altında ezilmeye başlamıştır. Hatta öyle ki ilk başlarda adalet eşitlik şarkıları söylenen Çiftlikte yeni slogan ‘bütün hayvanlar eşittir ama domuzlar daha eşittir’ olmuştur. Bazı hayvanlar çiftlikten kaçarak canlarını zor kurtarmış, bazılarının ise çiftlik mezarı olmuştur. Sonuç olarak çiftlik batar.İnsan sahipleri değişir ve döngü tekrar başlar.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More