.ads-111-160x600

.ads-111-160x600

Yumurtanın üzerindeki sayıların anlamı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Koteksi Yumurta Tebliğinin üzerine Resmi Gazetede yayınlanmasının ardında yumurtaların üzerinde damgalar görmeye başladık. Peki yumurtanın oluşum metodlarını gösteren bu sayılar ne anlama geliyor.

0 1.136

Yumurtanın yetiştirme metodu olarak  biline bu kodlar sayesinde artık yumurtanın kalitesini anlayabilmek kolaylaştı.Eski uygulamada TR ile başlayıp ardından şehrin plaka kodu ve son olarak da kümes işletim numarası bulunan bu kodların önüne şimdi dört farklı kod getirilmiştir.

 Kod 0 ile başlıyorsa

Yumurtanın  organik olarak üretildiği hiçbir şekilde hormon almadığı hatta tüketilen yemin bile organik olduğu anlamına gelir en sağlıklı yumurta kategorisindedir. Gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kod 1 ile başlıyorsa

Gezen tavuk yumurtasıdır.tavuğun gezebileceği bir alan mevcuttur fakat GDO suz ve hormonsuz yem kısıtlaması yoktur.

 

Kod 2 ile başlıyorsa

Kümes tavuğu anlamına gelir.fakat yine gezebildikleri bir alan mevcuttur. Bunda da yem  kısıtlaması yoktur.

Kod 3 İle başlıyorsa

Kümeste ve ayrıca kafeste beslenen tavuğun yumurtasıdır.Yem konusunda bir kısıtlaması yoktur piyasada ki en uygun ve kalitesiz yumurtalardır.

 

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More