.ads-111-160x600

-sky-

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2020 - Vizesiz gidilen ülkeler seyahat ederken en çok dertli olduğumuz bir konudan bizi kurtarıyor.

Tabii ki vize derdinden. Vize işlemleri, vize ücreti, vize randevusu, vize evrakları, vize başvurusu derken vize ile ilgili hem maddi hem manevi olarak yoruluyoruz. Sayfalarca evrak topla, vize randevusu al, ücret yatır derken oldukça uğraş veriyoruz. Bu açıdan seyahat planlarımızı oluştururken vizesiz gidilen ülkeler bizim için en büyük yardımcı oluyor. Üstelik bu vizesiz gidilen ülkeler bir de Türkiye’ye yakınsa…

Türkiye’ye Yakın ve Vizesiz Gidilen Ülkeler

Dünyanın birçok ülkesine günümüzde vizesiz seyahat etmek mümkün. Avrupa’dan Amerika’ya, Afrika’dan Asya’ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada birçok farklı ülkeye vizemiz olmadan seyahat edebilir, yolculuğun keyfine çıkabiliriz.

Elbette bazı vizesiz gidilen ülkeler bulunduğumuz konumdan çok uzakta yer alıyor. Fakat vizesiz gidilen ülkeler arasında Türkiye’ye yakın bir konumda yer alan birçok güzel ülke de bulunuyor. Şimdi gelin o ülkeler hangileri hep beraber keşfetmek için okumaya ve seyahatimizi planlamaya başlayalım.

Arnavutluk

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019
Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019 -Arnavutluk-

Böreği ve ciğeri ile önce akıllara sonra damaklara kazınmış Arnavutluk, kısa bir uçuş sonrası varılacak vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Gelenekleri ve yemekleri ile Türkiye’yle oldukça benzerlik taşıyan Arnavutluk’ta Osmanlı Dönemi’nden izler görmek de bu benzerliklere dahil oluyor. Son zamanlarda Balkan turları ile ilgi çekmeye başlayan Arnavutluk, hem yaz hem de kış tatili için tercih ediliyor.

Doğal güzellikleri kadar yeni dönem modern mimarileri ile genç bir Avrupa kenti görünümünde olan başkent Tiran’dan başlayarak Arnavutluk’u keşfetmek için yolumuzu yeniden Balkanlar coğrafyasına düşürüyoruz.

Arnavutluk’ta Gezilecek Yerler

Arnavutluk’ta gezilecek yerler için ilk sırada başkent Tiran var. Tiran’da görülecek yerler listesinin olmazsa olmazları da Ethem Bey Cami, Saat Kulesi, İskender Bey Heykeli oluyor.

Tiran’a yarım saat uzaklıktaki sahil kenti Durres‘in uzun plajlarında denize girebilirsiniz.

500 yıllık Osmanlı geçmişiyle oldukça özel bir bölge olan Kruja‘ya, tarihi İşkodra kentine ve Safranbolu evlerine benzeyen evleriyle ünlü Berat‘a uğramalı ve; Güney İtalya’nın benzeri olan Ksamil’in mükemmel denizine de mutlaka girmelisiniz.

Kosova

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019
Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019 -Kosova-

Vizesiz gidilen ülkelerden biri olan Kosova da Balkan turu kapsamında görebilme şansına sahip olabiliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde kalmış ve birçok Osmanlı eserine rastlayacağımız Kosova, denize kıyısı olmayan ve Avrupa’nın en genç ülkelerinden birisi olarak biliniyor.

Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova gezisine Priştine ile başlayabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan Sırp Ortodoks Kilisesi, Nene Teresa Caddesi, Priştine Müzesi ve Sultan Murad Türbesi ise Priştine’de görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Kosova’nın utfağıyla ünlü Prizren kenti de Kosova’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Prizren’de gezilecek yerler içinde de Terzi Baba Türbesi, Cuma Camii, Halveti Tekkesi, Şadırvan Bölgesi bulunuyor.

Ukrayna

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019
Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019 -Ukrayna-

Vizesiz gidilen ülkelerVize şartı aramayan, hatta pasaportsuz gitmenin bile mümkün olduğu Ukrayna da Türkiye’ye yakın vizesiz gidilebilen ülkeler arasında yer alıyor. Türk turistlerin en çok tercih ettiği vizesiz yurt dışı destinasyonlarından biri olan Ukrayna, uygun yeme-içme mekanları ve gece hayatı ile ilgi odağı oluyor. Ağaç kesmenin yasak olduğu başkent Kiev, Avrupai havasıyla kültür zengini Lviv, Potemkin Zırhlısı filmiyle ölümsüzleşen Potemkin Merdivenleri ile ünlü Odessa gibi bilindik kentlerinin yanı sıra Karpatların eteğinde birçok keşfedilecek şehre sahip Ukrayna’yı baştan başa gezmek için yola çıkmanız yeterli.

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Başkent Kiev, vizesiz Ukrayna turunun ilk durağı oluyor. Kiev’de gezilecek yerler arasında ise Vladimirskaya Caddesi, Aziz Sofya Katedrali, Opera Binası, Altın Kapı ile Ayasofya Meydanı, Mihaylovski Meydanı ve Kilisesi Knyagine Olga Heykeli yer alıyor.

Avrupa’da bir kent havasında yer alan Lviv ise son yılların gözde turizm duraklarından biri. Lviv’de gezilecek yerlerin başında Lviv Çikolata Fabrikası, Dormition Kilisesi, Boim Şapeli, Latin-Gotik Katedrali, Golden Rose Sinagogu ve Eski Şehir Meydanı geliyor.

Vize istemeyen ülkeler arasında yer alan Ukrayna’da keşfedilecek rotalar arasına sahil kenti Odessa‘yı, yemyeşil Karpatlar’ı ve yaklaşık 700 yıllık meşe ağacı ile ünlü Khortytsya Adası’nın yer aldığı Zaporijya da mutlaka görmelisiniz.

Karadağ

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019
Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi 2019

Türkiye’ye yakın vizesiz gidilen ülkeler listesinde elbette çoğu Balkan ülkeleri yer alıyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Balkanlar coğrafyası, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri içinde barındırdığı için bizlerin en çok tercih ettiği rota oluyor. Balkan turları ile birden çok vizesiz ülkeyi görmek gibi bir güzelliğe sahip bu coğrafyada uğranılacak ilk ülke ise Karadağ oluyor.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Berrak denizi, muhteşem plajları ve gece hayatıyla ünlü Budva birçok ünlü yıldızın da göz bebeği olan bir tatil yeri. Sadece bir tatilden öte olmayan Karadağ’ın, tarihi ve doğal güzelliği bulunan yerlerini de gezebilirsiniz.

St.Nikola Adası, Sveti Stefan Adası, Stari Grad ve Budva Kalesi Karadağ’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kotor da Budva’nın tarihi ve doğal güzellikleri ile büyüleyici manzaralar sunarak görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Kültür turlarından hoşlananlar için Podgorica ve Orta Çağ kentlerinden biri olan Cetinje unutulmaz kareler yakalayabileceğiniz yerlerden sadece birkaçı.

 

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...