fbpx

.ads-111-120x600

.ads-111-160x600

Avrupa’nın En Leziz 5 Şarap Durağı

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı. Fransa’nın şarap gibi bekledikçe güzelleşen şehri, Bordeaux’da, her gün özel şarap turları yapılıyor.

Bordeaux, Fransa

İlk durağımız olan, Fransa’nın şarap gibi bekledikçe güzelleşen şehri, Bordeaux’da, her gün özel şarap turları yapılıyor. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu turlarda kimi zaman yürüyerek, kimi zaman tekneye veya bisiklete binerek ulaşımınızı sağlıyorsunuz. Turda gezeceğiniz yerler arasında ise şarap mahzenleri ve şarap tadım durakları bulunuyor. Olur da yolunuz Bordeaux şehrine düşerse; Saint-Emilion’un harikulade şaraplarını mutlaka tatmalısınız.

Champagne, Fransa

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı Champagne, Fransa

Fransa’nın Champagne-Ardenne bölgesinde, dünya standartlarında üst düzey kaliteye sahip üzüm bağları ve şarap mahzenleri bulunuyor. 30.000 hektardan daha büyük bir alana yayılmış bu mahzen ve bağları ziyaret eden şarap tutkunları da oldukça fazla. Yetenekli binlerce çiftçinin emek vererek kaliteli şaraplar ürettiği Champagne, şarap konusunda bir dünya markası haline gelmiş durumda. Buna ek olarak, kültürel miras olarak da kabul edilen Champagne’nin enfes şaraplarına doyamayacaksınız.

Piedmont, İtalya

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı piemonte

Fransa’nın leziz şaraplarını tattıktan sonra diğer bir şarap cenneti olan İtalya’ya geliyoruz. İtalya’da şarap denilince akla ilk gelen yer, İsviçre ve Fransa arasında yer alan Piedmont. İsminin gerçek anlamı ise; “dağın eteği”. Bunun nedeni de Piedmont arazisinin büyük bir bölümünün dağlardan oluşuyor olması. Üç tarafının Alpler tarafından çevrelendiği Piedmont, İtalya’nın en yüksek tepelerine ve buzullarına sahip. Alpler’in manzarasını arkanıza alarak, göz alıcı vadilerle (Val di Susa), Piedmont’un eşi benzeri olmayan manzarasıyla bakışabilirsiniz.

Katalonya, İspanya

Leziz şarap turumuzun en son durağı olan İspanya, adeta şaraplar ülkesi. Katalan Akdeniz iklimine bürünmüş verimli topraklarında yetişen üzümler işlenerek, müthiş derecede lezzetli şaraplar üretiliyor. Şarap için en uygun üzümlerin yetiştirildiği iklim de Katalan Akdeniz iklimi. Kış mevsiminde bile güneş, saatlerce tepede kalabiliyor. Yaz mevsiminde ise hiç boğucu olmayan limonata gibi bir havası var. İlkbahar ve sonbahar mevsiminde ise yoğun yağmurların etkisi altında kalıyor. Şarap zenginliği bakımından büyük bir coğrafi çeşitliliğin olduğu Katalonya’da, 11 farklı bölgeden 11 farklı tatta şarap üretiliyor.

Rhone Valley, Fransa

Avrupa'nın En Leziz 5 Şarap Durağı Rhone Valley Fransa

Büyük bir alan boyunca uzanan üzüm bağları ve dağların arasında kalan Beaujolais, şaraplarıyla nam salmış olan Fransa’nın en ünlü şaraplarını üreten bir diğer şehri. Eski taşların hayranı herkesin mutlaka uğradığı yerlerden biri olan Beaujolais’de eşsiz altın taşları ve doruk noktaları bulunuyor. Şarap gurmelerini fevkaladenin de fevki 10 bağ bozumu ile büyülemeyi başarabilen Beaujolais’in en ünlü bağ bozumları, doruk noktaları ile Saone Vadisi arasında, kuzeye yakın bir bölgede konumlanıyor.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. AcceptRead More