.ads-111-160x600

.ads-111-120x600

İstanbul’da Gezilecek 13 Önemli Yer

İstanbul'da sevgiliyle GEZİLECEK yerler nereler? İstanbul'da GEZİLECEK yerler Anadolu Yakasında neresi? Anadolu Yakasında nereler? Gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer.

 • Galata Kulesi

İstanbul’un Galata Semtinde yer alan Hazerfan Ahmet Çelebi’nin buradan Üsküdar’a uçmaya çalıştığı ihtişamlı bir eserdir. Altmış yedi metre uzunluğundaki kuleden İstanbul manzarasını bütün çıplaklığıyla izleyebilirsiniz.

 • Yerebatan Sarnıcı

istanbulda Gezilecek Yerler yere batan sarnıcı
istanbulda Gezilecek Yerler yere batan sarnıcı

Bizans İmparatoru Justinyen tarafından 542 yılında yaptırılmıştır. Suyun içerisinden yükselen sutunların ihtişamı görenleri büyülemektedir. 9800 metrekare üzerine kurulu olan sarnıç pek çok ulusal etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

 • Mısır Çarşısı

istanbulda Gezilecek Yerler mısır çarşısı

İstanbul’da yer alan en köklü alışveriş bölgelerinden biridir. Bina yapısı nedeniyle turistlik özellikteki çarşı, ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir.

 • Yıldız Sarayı

istanbulda Gezilecek Yerler yıldız sarayı

Boğaziçi’ nin adeta krallığını yaptığı Yıldız Sarayı, III. Selim’ in annesi tarafından Mihrişah Sultan’ a yaptırıldığı bilinmektedir. Dış manzarası iç mekanın da olduğu gibi hoş bir görüntü oluşturuyor.

 • Çinili Köşk

istanbulda Gezilecek Yerler çinili köşk

İstanbul’ un Fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet tarafından Topkapı Sarayı ’nın sınırları içerisine yaptırılan ve en önemli Osmanlı sivil mimarlık örneklerinden biri olan Çinili Köşkü, Arkeoloji Müzesi ’nin karşısında yer almaktadır.

 • Topkapı Sarayı

istanbulda Gezilecek Yerler topkapı sarayı
istanbulda Gezilecek Yerler topkapı sarayı

1478 yılında Fatih Sultan Mehmed tarafından kurulan, 9 Ekim 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün emri ile halka kapılarını açan Topkapı Sarayı Müzesi günümüzde turistlerin en uğrak yerlerindendir.

 • Ayasofya Müzesi

Türkiye’de en çok ziyaret edilen turistlik yerler arasında yer alan Müze, sanat ve mimaride dünyanın en muhteşem anıtlarından biridir. Müze altıncı yüzyıldı Philton tarafından da dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilmiştir.

 • Panorama 1453

istanbulda Gezilecek Yerler panorama 1453

360 Derece Panoramik Müze İstanbul’un Fethinin en çetin geçtiği Topkapı’da bulunuyor. Panoramik Müze’de 1453’teki fetih ile ilgili yolculuğa çıkabilirsiniz. Panoramik resim sekiz sanatçının aralıksız üç yıl süren uyumlu bir çalışması sonunda ortaya çıkmıştır.

 • Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

istanbulda Gezilecek Yerler Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, tarihteki otomobilleri görmek isteyen otomobil tutkunlarını bekliyor. Üretildikleri dönemdeki teknoloji harikaları olan, 1920-1970 tarihleri arasındaki otomobillerin sergilendiği burada yakın geçmişimizde hangi arabalar kullanılmış, ne tür modeller üretilmiş görmek mümkün.

 • Rahmi Koç Müzesi

istanbulda Gezilecek Yerler rahmi koç müzesi

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan müze, üç ana bölümden oluşmaktadır. Tarihi Lengerhane Binası, Tarihi Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı. Müze içerisinde; Klasik arabalar, gemiler, uçaklar ve sualtı gemisi bulunmakta.

 • İstanbul Oyuncak Müzesi

istanbulda Gezilecek Yerler istanbul oyuncak müzesi

Ailecek ya da sevdiklerinizle güzel bir gün geçirip çocukluğunu hatırlamak isteyenler ya da çocuğuna unutamayacağı anlar yaşatmak isteyenler için en doğru adres olan bu müzede 4 bine yakın oyuncak bulunmakta.

 • Florya Atatürk Deniz Köşkü

istanbulda Gezilecek Yerler Florya Atatürk Deniz Köşkü
istanbulda Gezilecek Yerler istanbul havacılık müzesi

Dünyanın merkezi İstanbul’da gezilmesi gereken güzel noktalardan birisi. Bakırköy’ün Şenlikköy mahallesinde bulunan köşk, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak yaptırılmıştır. Mustafa Kemal’in İstanbul iline olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a ziyaret gerçekleştirmesi, kendisine özel bir köşkün yapılmasını ve şahsına armağan edilmesini gerekli kılmış.

 • İstanbul Havacılık Müzesi

istanbulda Gezilecek Yerler istanbul havacılık müzesi
istanbulda Gezilecek Yerler istanbul havacılık müzesi

Uçaklara ve havacılığa biraz ilginiz varsa mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Kapalı alanda: Tarihi anılar(savaş bilgileri), uçak maketleri, uçakta kullanılan silahlar, madalyalar, özel hediyeler, giyilen kıyafetler, bu güne kadar yapılan bazı önemli anıları anlatan bölümler mevcut. Dışarıda ise sizi gerçek uçaklar bekliyor olacak. Bir çok uçak modelinin sergilendiği bu yerde hem geleceğe hemde geçmişe dair size ışık tutacak.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...