-sky-

.ads-111-120x600

19 Mayıs’ın En Güzel Ucuz ve Vizesiz Tatil Ülkeleri

19 Mayıs tatilinde gidilecek en ucuz ve vizesiz ülkeler

VİZESİZ YUNAN ADALARI

Normalde vizeli ancak gemi turuyla gittiğinizde vizesiz olan Yunan Adaları turu üç gece dört gün 19 Mayıs tatili için düşünülebilir. Çeşmeden kalkan turlar en az 3-4 adaya uğruyor, her tur şirketi farklı bir rota çiziyor. Geceleri denizde seyir eden gemi, sabah limana yanaşıyor ve adada gezmek için en az 6-7 saat veriyor. Eğlence için Mikanos, romantizm için Santorini, sakinlik için Rodos, tarih için başkent Atina tercih edilebilir. Her şey dahil turlar 1000-1500 TL arası değişiyor.

yunan-adalari-vize-gerekli-mi

BALKANLARDA ÜÇ ÜLKE

Üç gece dört gün var ve yurt dışına çıkmışken fazla ülke göreyim, tek bir ülkeyle yetinmeyeyim diyorsanız bu tur tam sizlik. Arnavutluk’un başkenti Tiran’dan giriyorsunuz oradan Makedonya’ya geçiyorsunuz ve turu Kosova’da bitiriyorsunuz. Bizlere yakın olması sebebiyle dil konusunda zorluk çekmezseniz çoğu kişi Türkçe anlıyor, yemekler deseniz bizim damak tadımıza çok uygun. Bir yerlere gideyim ama çok da kendi kültürümden uzaklaşmayayım derseniz Balkanlar tam sizlik. Konaklama günlük 50 TL’yi geçmez ancak uçak biletleri son dakika olduğu için cep yakıyor. Turla gitseniz daha uyguna gelir.

BOL EĞLENCELİ SIRBİSTAN

Yine gece hayatıyla ünlenen ve beyaz şehir anlamına gelen Belgrad’da meydanlar ve müzeler tarih yönünden sizleri doyuracak. Meşhur Sırp müziği eşliğinde eğlenceye doyacaksınız.

Ucuz ve Vizesiz Ülkeleri

TAM MEVSİMİ: KARADAĞ

2006 yılında Sırbistan’dan ayrılan ülkenin para birimi Euro ve Avrupa Birliğine aday ülke. Karadağ’ın şu an tam mevsimi ve üç gün için ideal. Podgorica şehrine iniş yaptıktan sonra vakit kaybetmeden araba kiralayın ve Balkanların incisi Budva ve Kotor’un yolunu tutun. Budva ve Kotor arası bir saat ancak yollar çok virajlı aman dikkat. Kotor’da old town bölgesinde dar sokaklı taş evler çok meşhur, bu bölgede çarşı pazar kuruluyor. Meşhur saat kulesi de burada. Kotor da bir diğer gezilecek yer ise kale, yokuşu biraz yorucu olsa da manzara için değer. Tatil beldesi Budva’ya gelirsek, burada da old town en önemli gezilecek yerlerden çünkü bir çok cafe, butik burada bulunuyor. Sveti Stefan adası Karadağ’ın ikonik eseri haline gelen bir ada oteli, birçok ünlünün kaldığı bu otele sadece müşterileri girebiliyor.

Ucuz ve Vizesiz Ülkeleri podgorica

KÜLTÜREL GEZİ: BOSNA HERSEK

Yurtdışında olduğunuzu hissettirmeyen bir diğer ülke de Bosna Hersek! En meşhur iki şehri Saraybosna ve Mostar. Saraybosna’da gezilecek yerler birbirine yürüme mesafesinde, Baş Çarşı’ya bayılacaksınız. Eğer Saraybosna’ya yeniden gelmek isterseniz Saraybosna sebilinden mutlaka su için, bir rivayete göre buradan su içersen yolun tekrar Saraybosna’ya düşermiş. Sebil ve Baş Çarşı’nın yakınında Saat Kulesi, Begova Cami, Görkemli Kütüphane, İnat Evi, Latin Köprüsü’nü de görebilirsiniz. Yemeklere gelince Boşnak böreği ve Triliçenin anavatanı burası yemeden gelmeyin. Saraybosnaya 2 saat uzaklıkta ,UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Mostar Köprüsü ise görülmeye değer.

Ucuz ve Vizesiz Ülkeleri mostar bosna hersek

DOYUMSUZ LEZZETLERİYLE UKRAYNA

Mutlaka gidilmesi gereken vizesiz ülkelerin başında gelen Ukrayna’nın başkenti Kiev 3 gün için ideal bir rota. Meşhur gece hayatında sabahlara kadar uygun fiyatlarla doyasıya eğlenebilirsiniz. Ukrayna’nın kızları kadar yemekleri de meşhur. Avrupa’nın en geniş ikinci mutfağı Ukrayna’da bulunuyormuş giderseniz borş çorbası ve vareniki yemeden dönmeyin. Kiev’in gezilecek yerleri de saymakla bitmez… Maidan Nezalezhnosti’den yürümeye başlayın Aziz Sofya Katedrali, Mariyinsky Sarayı ve St. Michael Katedralini mutlaka görün. Şu an son dakika bilet fiyatları 900-1000 TL civarı, 3 günlük otel ise ortalama 400-500 TL.

Ucuz ve Vizesiz Ülkeleri maidan nezalezhnosti

HEYECAN SEVENLERE: FAS

Mutlaka gidip görülmesi gereken Afrika ülkesi olan Fas için üç gece dört gün az ama şehirleri tanımak için ideal. Uçağınız Casablanca’ya indikten sonra dünyanın en büyük üçüncü camisi olan Hassan II Camii’yi görebilirsiniz. Meşhur film Casablanca’nın ‘Play it again Sam…‘’ sahnesinin çekildiği restoranı görebilir, Cornishe denilen sahilde yürüyüş yapabilirsiniz. Buradan üç saatlik yolculukla Fas’ın en güzel şehri Marakeş’e geçerek dar sokakları keşfedebilirsiniz. Atlas Dağları’nda jeeplerle gezinti yapabilir, Binbir gece masallarına benzetilen Chez Ali Show’lara katılabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...