fbpx

.ads-111-120x600

.ads-111-160x600

İstanbul’da Bisiklete Binilecek En Güzel Yerler

İstanbul'da Bisiklete Binilecek En Güzel Yerleri sizin için derledik. Avrupa yakasında ve Asya yakasında ya da adalarda nerede bisiklet turu atmak isterseniz? İstanbul'da bisiklet sürülecek yerler? istanbul'da bisiklete binilecek yerler? Polonezköy, Aydos, Belgrad Bisiklet Parkurları ve Rotaları hepsi yazımızda.

0 831

Avrupa’nın aksine ülkemizdeki büyük şehirlerde ve özellikle de İstanbul’da bisikletle günlük yaşama karışmak, işe, okula gidip gelmek zor zanaat. Ancak bisiklet severler için hafta sonu gönüllerince gezebilecekleri bisiklet rotaları da yok değil.

Aydos Ormanı Bisiklet Parkuru

Aydos Ormanı, Kartal’da 6 bin 600 dönümlük bir alanı kaplayan ve kente tepeden bakan bir konuma sahip. Diğer yandan batısındaki Kayışdağı Ormanı ve Büyük bakkal köy ormanlık alanıyla birlikte bir hat oluşturuyor. Mis gibi kokan çam ağaçlarıyla kaplı Aydos, Kadıköy’e 20 kilometre uzaklıkta. İstanbul’un en yüksek tepesini de barındıran Aydos Ormanı’nda koşu, yürüyüş, bisiklet, kano gibi aktiviteler yapmak mümkün.

Rumeli Feneri – Kilyos

İstanbul’da Bisiklete Binilecek En Güzel Yerler
İstanbul’da Bisiklete Binilecek En Güzel Yerler

İstanbul’un Karadeniz’deki en uç noktası olan Rumeli Feneri, hem kente yakınlığı hem de sakinliğiyle bisikletçilerin gönlünü çalabilecek bir rota. 80 kilometreyi aşmaması nedeniyle günübirlik bir tur için ideal olan Kilyos, fazla şehir dışına çıkmadan denize ulaşmak, temiz havada spor ve yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek için de oldukça güzel bir rota.

Kuruçeşme – Sarıyer

Boğaz manzarasının eşlik ettiği bir bisiklet rotası tercih edenler için Kuruçeşme’den Sarıyer’e uzanan sahil, tam size göre. Sahile paralel devam eden ve hafta sonları kalabalık olan 16 kilometrelik yola bir alternatifiniz daha var. Dilerseniz trafiğe girmeden Kuruçeşme Arena’dan başlayarak Emirgan Korusu’nda biten yedi kilometrelik kısa bir tur atabilirsiniz.

 

Polonezköy Bisiklet Parkuru

istanbulda bisiklete binilecek yerler
istanbulda bisiklete binilecek yerler

Kente yakınlığı nedeniyle İstanbulluların hafta sonlarını değerlendirdikleri Polonezköy, yürüyüş ve bisiklet için ayrılmış 4.5 kilometrelik bir parkura sahip. Polonezköy BMX Bisiklet Parkuru Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olma özelliğine de sahip. BMX Bisiklet Parkuru Türkiye’nin dünya standartlarındaki ilk BMX parkuru olma özelliğine de sahip. Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun düzenlediği yarışlarda da parkur olarak yer alan Polonezköy’ün yanı sıra, Karanlıkdere Köyü’nden Polonezköy’e uzanan 10 kilometrelik yol ile Riva-Polonezköy hattı da sürüş için ideal.

Büyükada Bisiklet Parkuru

istanbulda bisiklete binilecek yerler
istanbulda bisiklete binilecek yerler

Bisiklet denince akla gelen ilk yerlerden… Büyükada büyük tur yolu, özellikle bahar aylarında ziyaretçi akınına uğrayan İstanbul Büyükada’da nostaljik bir ada turu için oldukça güzel bir rota. Dilerseniz kendi bisikletinizi getirin silerseniz adadan kiralayın, iskeleden başlayarak ada etrafını dolaşan büyük turu yapmak istediğinizde, yaklaşık 12 kilometre pedallamış olacaksınız.

Caddebostan Sahili

Caddebostan sahili, aslında Fenerbahçe’den Kartal’a uzanan bir rotaya sahip. Ama pedal kuvvetinize güvenmiyorsanız Kartal’a kadar dayanamama olasılığınızı düşünüp Caddebostan parkurunda dolanabilirsiniz.

Florya-Yeşilköy bisiklet yolu

Son yıllarda kullanıma açılan ve daha tam keşfedilememiş bir bisiklet yolu da Avrupa yakasında Florya-Yeşilköy hattında. Denizi izleyerek ilerleyeceğiniz parkurda Yeşilköy kumsalına da ulaşmak mümkün. Belki bisikletinizi kenara çekip, bir de üstüne deniz bisikleti kiralayıp suyun üstünde pedal çevirmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru

istanbulda bisiklete binilecek yerler

Şehir içinde bisiklet sürmekten pek hoşlanmayanlar için bol oksijenli bir tercih de İstanbul sınırları içinde mevcut. İstanbul’un geriye kalan sayılı ağaçlık alanlarından olan Belgrad Ormanı’nda doğayla baş başa 16 km’lik bir parkuru tamamlayabilirsiniz.

Samatya sahili

Samatya sahilde bisiklet süren insan sayısı diğer sahillere göre düşük olsa da evinize yakınsa kesinlikle tercih edilecek bir rota. Yarımada’ya bakan sahil yolunu izlerken, gerçekten İstanbul’da olduğunuzu bir kez daha hissedeceksiniz.

Ortaköy- Bebek sahili

İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip Ortaköy-Bebek sahil yolu bisiklet sürmek için de oldukça ideal.

Haliç Sahili

istanbulda bisiklete binilecek yerler

Boğaz kadar iç açıcı olmasa da yine bir potansiyeli var buranın. Çünkü sizlere Balat’ı vadediyor. Özellikle fotoğraf meraklarının tüm gününü buraya ayırıp sahil şeridini aşıp Balat’ın tarih kokan sokaklarında dolaşması gerekiyor hatta özellikle kaybolun.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More