-sky-

.ads-111-120x600

Türkiye’nin Donan Tek Gölü; Çıldır Gölü

Türkiye'nin donan tek gölü olan Çıldır, buzu kırarak balık tutmaya çalışan balıkçılar, buz üzerinde yürüyen insanlar, kızak sürenler gibi çeşit çeşit insan manzaraları ile gelenleri bambaşka bir dünyaya götürüyor.

Doğu Anadolu’nun en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü, yüzeyinin tamamen buzla kaplanmasıyla adeta görsel şölen sundu. Havadan görüntülenen gölde balık ağları gerildi, manzara kartpostallık görsel oluşturdu.

Bölgenin en büyük tatlı su gölü olmasının yanı sıra yüzölçümü olarak Van Gölü’nden sonra en büyük ikinci göl olan Ardahan-Kars sınırındaki Çıldır Gölü’nün yüzeyinin tamamı dondurucu soğuklar nedeniyle buzla kaplandı. Deniz seviyesinden bin 959 metre yükseklikte ve en derin yeri 42 metre olan, 123 kilometrekare alana sahip gölün yüzeyindeki buzun kalınlığı yer yer 30 santimetreye ulaştı.

Yılın büyük bölümünde tamamen buzla kaplanan yüzeyinde gezinti imkanı sunan atlı kızaklar ya da buzlar kırılarak yapılan balık avcılığıyla dikkati çeken Çıldır Gölü’nün buz tutması vatandaşların da ilgisini çekti. Çocuklar buz tutan göl üzerinde kayarak eğlenceli dakikalar yaşadı.

 

[better-reviews]

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...