-sky-

-sky-

Bahara Merhaba Yorgunluğa Elveda

Bahar geliyor gelmesine de ah birde şu depresyonu,yorgunluğu olmasa dedirtiyor.Peki bu bahar yorgunluğundan nasıl kurtuluruz hadi bir göz atalım

0 1.554

Mevsim geçişlerinde yaşadığımız bedensel ve zihinsel uyumsuzluk beraberinde yorgunluğu ve halsizliği de getiriyor. Kış mevsimini ve o soğuk havaları yavaş yavaş geride bıraktığımız şu günlerde tamda güneşin enerjisini hissettik derken bir türlü kolumuzu dahi kaldıramayacağımız halsiz günler yaşayabiliyoruz.

Kış mevsiminde yavaş çalışan metabolizma, baharın gelmesiyle hızlanır. Ancak bazı kişiler bu değişime uyum sağlayamayabilir. Baharda ısınan havanın etkisiyle, havadaki pozitif ve negatif yüklü iyonlar artar. Pozitif iyonların artması, kişiye kendini zinde ve mutlu hissettirebilirken, negatif iyon artışı ise tam tersi bir etki gösterir. Artan bu negatif yükler, bahar yorgunluğuna yol açar İşite yeri gelip gözümüzü dahi açamadığımız durum basit şekliyle izahı böyle oluyor.

Peki bu bahar yorgunluğundan nasıl kurtuluruz. Özellikle yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz vitamin ve mineral alımı, hareketsiz yaşam gibi faktörler, bahar yorgunluğunun öne çıkan nedenlerden. Bahar yorgunluğu; tiroit bezinin çalışmasındaki düzensizlikler, kan şekeri düşüklüğü ve böbrek üstü bezinin az çalışması gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

İlk olarak gün içerisinde az ve sık yemek şöyle ki; öğün araların uzun tuttuğumuzda kan şekerimiz de azalma, metabolizmamızda yavaşlamaya sebep olur ki buda eksi iyonların çoğalması demek ee haliyle bu negatif durumu istemeyiz.

Genel olarak önerildiği üzere gün boyu fazlaca su tüketmek.Bilindiği üzere su vücudumuzdaki toksinlerin atışında önemli rol oynar buda vücut direncinin yükselmesine ve enzimlerin iyi çalışmasına sebep olur

Bol miktarda meyve sebze tüketimi özellikle A,C,E vitaminleri ve çinko ve selenyum bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Ayrıca ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı karbon hidrat değeri yüksek ve yağlı yiyecekler tüketmemiz daha çabuk uykumuzun gelmesini sağlar.

Düzenli olarak egzersiz yapıp metabolizmamızı güçlü ve hareketli kılmalıyız. Hiçbir şey yapamıyorsak günde en az yarım saat yürüyüş yapmalıyız. Güneşli havayı tercih edersek yürüyüş yaparken D vitaminimizi de almış oluruz.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More