fbpx

.ads-111-120x600

-sky-

Kediler dünyayı nasıl görür?

Kediler nasıl görür? Kediler Dünyayı Nasıl görür? İnsanlar mı daha uzağı görür yoksa kediler mi? Peki hangisinin görüş açısı daha geniştir? Kediler siyah-beyaz mı görür? Karanlıkta gözleri neden parlar? Bilim insanlarının yanıtladığı bu soruların cevaplarını Amerikalı bir sanatçı görselleştirdi.

0 864

Bilim insanları kedilerin göz yapılarına bakarak çevreyi nasıl gördüklerini uzun zaman önce tarif etmişlerdi. Amerikalı sanatçı Nickolay Lamm ise bu bilimsel açıklamaları görselleştirdi. İşte kedilerin ve insanların görüş yetenekleri arasındaki farklar…

1 - 7

1) Görüş açısı

İnsan gözü 180 derecelik bir açıyla görür, kediler ise 200 derecelik. Yani kedilerin biraz daha geniş bir görüş açısı var, sağdan ve soldan 10’ar derece fazladan bir alanı görüyorlar.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

2 - 7

2) Netlik

İnsan gözündeki retinada kediye kıyasla daha fazla sayıda konik alıcı vardır. Bu yüzden insan gözü kediye kıyasla 5-10 kat daha net görür.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

3 - 7

3) Renkler

Yaygın kanının aksine kediler siyah-beyaz görmez. Onların gözünde de insan gözündeki gibi üç renk (kırmızı, mavi ve yeşil) algılayıcı vardır. Ancak bunların yapısı farklı olduğundan görüşleri renk körü insanlar gibi epey farklıdır. Mavi ve yeşilin tonlarını ayırt ederler ama kırmızıları ve pembeleri karıştırırlar. Bu renkleri daha çok yeşil gibi görürler, moru ise mavimsi…

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

4 - 7

4) Kediler renklerin doygunluğu ve ton farklarını da insanlar gibi zengin bir şekilde görmezler. Onların gözünde renkler daha pasteldir, soluktur.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

5 - 7

5) Mesafe

Kediler miyop gibidir. Sadece yakındaki cisimleri (avlanmalarına izin verecek şekilde) net görürler.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

6 - 7

6) Gece görüşü

Kedinin retinasında insanlara kıyasla daha fazla sayıda çubuksu retina hücresi vardır. Bu hücreler görüş açısının yanı sıra gece görüş yeteneğini de artırır. Bir kedinin gece net olarak gördüğü bir cismi insanın aynı netlikte görmesi için 6 kat daha fazla ışık gereklidir.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

7 - 7

7) Kedinin retinasının arkasında bulunan ve “tapetum” denilen organ ise gece görüş yeteneğini daha da artırır. Bu organdaki hücreler ayna gibi işlev görerek az miktardaki ışığın görüş için daha etkin kullanılmasını sağlar. Kedilerin karanlıkta gözlerinin parlamasının da nedeni olan bu organ sayesinde gece görüşleri insana kıyasla çok daha net ve detaylıdır.

Kediler dünyayı nasıl görür İşte cevabı

 

 

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More