.ads-111-160x600

-sky-

Uzay Çöpleri Önümüzdeki Yıllarda Büyük Risk Oluşturacak

0 111

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) düzenlediği en son etkinlikte uzay çöplerinin ileri ki yıllarda oluşturacağı tehlikeler konusunda uyardı.

ESA bilim insanları her geçen gün artan uzay çöplerinin doğurabileceği riskler hakkında bilgi verdi. Arkada bıraktığımız 60 yıl boyunca büyüyen çöp miktarının, önümüzdeki 25 yıl içerisinde 2 katına çıkacağına ön görüyor. Bu çöplerin için uyduları hatta uzay araçlarını yok edebilecek düzeyde olduğunu dile getirdi.

Uzay çöpleri, roketler, eski uydular, kayıp araçlar, kopan parçalar gibi nesneler olarak nitelendiriliyor. Uzay ortamında ani hızlanma sonucunda 28.000 km/s hızla yol alabilen çöplerin kazaya sebebiyet verme ihtimali her geçen gün artıyor.

20 yıl önce 8bine yakın çöp olduğu görülürken, bugün ise 1 metreden uzun çöplerin 20 bin bunun yanında 1 cmlik objelerin 75bin ve daha küçük parçaların 150 bin civarında olduğu biliniyor. Havasız ve yer çekimsiz ortamda hızlarını kaybetmeden dolaşan bu parçalar ulaştıkları hıza göre herhangi bir cisme çarpması sonucu mermi etkisinden daha felaket sonuçlar doğurabilir.

Haber Bültenine Abone ol
Günlük ve Haftalık Haberler Mailine Gelsin
Abonelikten istediğin zaman çıkabilirsin.
Bunları da beğenebilirsin

.ads-111-300x600

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...