.ads-111-160x600

.ads-111-120x600

Binbir derde deva zerdeçalın faydaları

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçalı, mutfakta genel olarak toz halinde kullansakta bitki hali zencefille benzerlik göstermektedir.

0 941

Zencefilgiller familyasından olan zerdeçalı, mutfakta genel olarak toz halinde kullansakta bitki hali zencefille benzerlik göstermektedir. Aktif maddesi curcumindir. Curcumin doğada en güçlü iyileştirici özelliği bulunan bitkisel maddeler arasında yer alır. Bol miktarda E ve C vitamini içerir. Demir ve manganez bakımından zengin olan besin uyku düzenleyen, depresyon engelleyen, seretonin salgılanmasını sağlayan ,B6 vitamini, diyet lif, bakır ve potasyum açısından zengindir. Aynı zamanda kasların gelişimi ve kas ağrılarının hızlı iyileşmesinde de önemli rol oynar.

zerdeçalın faydaları ile ilgili görsel sonucu

Zerdeçalın en dikkat çeken faydalarından biride iltihap azaltıcı ve antioksidan etkisinin olmasıdır. Bu konuda bir çok iltihap önleyici ilaçla aynı etkiye sahiptir. Sindirim sistemine faydası vardır mide asidi ve safra salgısını artırır hazımsızlığa ve şişkinliğe iyi gelir. Aktif maddesi olan curcumin kanserin özellikle prostat kanserinin önlenmesi ve tedavisinde önemli rol oynar. Yağ yakımını hızlandırır böylece kilo vermede yardımcı olur. Doğal mikrop öldürücü etkisi vardır. Vücut direncini artırır bağışıklık sistemini güçlendirir. Kollestrolu düşürüp kalbi korur. Düzenli tüketildiğinde Alzheimer ve MS riski azalır. Karaciğer dostu olan zerdeçal arındırıcı özelliği sayesinde vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcı olur

 

Peki bu kadar faydasını sıraladığımız zerdeçalı nasıl tüketmeliyiz

Günde ortalama bir tatlı kaşığı kadar tüketmemiz kafi olacaktır. Çorbalarda, omlet yada haşlanmış yumurtaya serpilerek, yoğurt ve salatalara katılarak tüketmek  mümkün. Ayrıca aspirin gibi kan sulandırıcı maddeler kullanan kimseler, hamile ve emzirenler, safra taşı olanların doktora danışarak tüketmesi doğru olur.

 

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More