.ads-111-160x600

-sky-

Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna kimi zaman pratik bir akşam yemeği kimi zamansa bir araya geldiği soslarla muhteşem bir lezzete dönüşebilecek bir yemek.

0 110

Makarna kimi zaman pratik bir akşam yemeği kimi zamansa bir araya geldiği soslarla muhteşem bir lezzete dönüşebilecek bir yemek. Tam da bu noktada birçoğumuzun aklında beliren bir soru işareti var; makarna kilo aldırır mı? Esasında bu sorunun cevabı çok net, makarna kilo aldırmaz! Makarnayı hazırladığınız yağlar ve soslar kilo aldırır.

Makarna karbonhidrat açısından zengin bir gıda türüdür ve karbonhidratlar vücuda ihtiyacı olan enerjiyi verir.

Eğer kilo almamak uğruna faydalı karbonhidratları almayı bırakırsanız vücut ihtiyacı olan enerjiyi kaslardan almaya başlar ve bu kas kaybına yol açar. Dolayısıyla kilo vermek ya da kilo almamak uğruna iyi bir şeyler yapmaya çalışırken kendinize ciddi zarar vermiş olursunuz.

Makarna tüketirken bunu protein ve çeşitli sebzelerle desteklemek oldukça önemli çünkü makarnanın içerisinde bulunan karbonhidratlar vücutta bulunan enzimler tarafından parçalarına ayrılıyor ve kandaki şeker seviyesinin yükselmesine yol açıyor. Bu esnada vücut kandaki şeker seviyesini normale indirmeye çalışırken daha fazla insülin salgılıyor ve bu döngü vücudun yorularak tekrar aç hissetmesine yol açıyor.

Tam bu aşamada İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından yapılan bir araştırma hakkında bilgi vermekte fayda var. Bu araştırmada makarnanın sıcakken değil de soğukken tüketildiğinde bahsettiğimiz açlık döngüsünün yaşanma sorunu ortadan kalkıyor. Bunun sebebi olarak da makarnanın piştikten sonra soğumaya bırakıldığında moleküler yapısının değiştiğini ve dirençli nişasta şeklinde tanımlanan bir yapı halini aldığını söylüyorlar.

Bunun sonrasında vücudun makarnayı tıpkı lifler gibi algıladığını, daha az miktarda glikoz ürettiğini ve bağırsaklardaki faydalı bakterilere yardımcı olduğunu söylüyorlar. Bu araştırmada soğutulan makarnanın tekrar ısıtıldıktan sonra vitamin değerlerinde bir değişiklik olup olmadığı da gözleniyor. Birkaç gün boyunca farklı koşullarda farklı deneklerle yapılan araştırma sonucunda soğutulduktan sonra ısıtılan makarnanın daha faydalı hale geldiğini ve kana karışan şeker oranının yarı yarıya azaldığını söylüyorlar.

Makarna tercihinizi beyaz undan ya da kepekli undan yapılmış makarnalardan kullanmak yerine tam buğday unundan yana kullanırsanız hem faydalı karbonhidratlardan yararlanmış olursunuz hem de lezzetli bir makarna yiyebilirsiniz.

Makarna tüketirken kilo almamak için bir diğer önemli nokta akşam yemeği yerine öğle yemeğinde tüketmeniz.

Makarna tükettiğiniz gün yeterli karbonhidratı almış olacağınızdan farklı bir karbonhidrat (ekmek, hamur işi, simit, poğaça vb. ) tüketmemeniz de oldukça önemli.

Diyet yaparken tükettiğiniz haşlanmış makarna miktarı maksimum 1 su bardağı olmalıdır.

En başta bahsettiğimiz gibi kilo aldıran kısım genelde içerisine koyulan margarin ve soslar olduğu için bu noktaya da dikkat etmek gerekli. Kremalı, beşamel türündeki soslar tercih etmek yerine sebze ağırlıklı, domatesli soslar tercih edilmeli ve kesinlikle margarin kullanılmamalıdır.

Daha sağlıklı ve az kalorili bir makarna tüketmek isterseniz aşağıdaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More