.ads-111-120x600

.ads-111-120x600

Wikipedia’ya erişim engellendi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, site sorgu sayfasından yaptığı açıklamayla birlikte Türkiye'den Wikipedia'ya erişimin "idari tedbir" amacıyla engellendiğini bildirdi.

0 64

Birçok farklı konuda kapsamlı bilgiler içeren dünyanın en büyük dijital ansiklopedisi Wikipedia, Türkiye’de sabah 08:00 itibariyle erişime kapandı. Yani şu anda platforma erişmek isteyenler “bu siteye ulaşılamıyor” mesajıyla karşılaşıyor. Erişim engelinin sebebi ise şu an için bilinmiyor.

Engelin sebebi de belli oldu

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun BTK’yı engellemesinin sebebi Wikipedia’da DAEŞ ile Türkiye’nin aynı zeminde gösterilen içeriklerin yer alması. Bu içeriklerin kaldırılması adına gerekli yazışmalar yapılmasına rağmen Wikipedia’nın yherhangi bir düzenleme gerçekleştirmemesi dijital kütüphanenin Türkiye’den engellenmesine neden oldu.

Peki Wikipedia tekrardan ne zaman açılacak?

Wikipedia’nın tekrardan aktif olması için Türkiye’nin talep ettiği dört ana maddede düzenleme gerçekleştirilmesi şart. Bu maddeler şöyle:

1- Wikipedia’nın ülke içinde temsilcilik açması

2- Uluslararası hukuku uygun davranması

3- Mahkeme kararlarının uygulanması

4- Türkiye’yi karalama operasyonlarının bir parçası olmaması

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More