-sky-

-sky-

Başımıza Taş Yağacak! Zenginlere Özel Yapay Meteor Yağmuru Yolda

Japonya da Astro Live Experiences adında ki firma özel günlerde meteor yağmuru siparişi vermek isteyenler için yeni bir hizmet başalatıyor.

0 796

Doğal meteor yağmurları, yeryüzünün kuyruklu yıldızları geçerek döküntülerin izlerini sürdüğü zaman ortaya çıkar. Bu gök mavisi schmutz atmosferdeki çarpma hızlarında çarptığında, enkaz yanar ve ateşli ışık çizgileri yaratır. Şimdi, eğer ALE denen bir firma Japon start-up’ının yolu var ise, önümüzdeki iki yıl içinde yapay meteor yağmurları üretebilen bir uydu yörüngede olacak. yörünge,  üst atmosfere metal küreler çekecek. Bu parçacıklar yaklaşık olarak saatte 17.400 mil (28.000 kilometre) hızla gökyüzüne doğru hareket ettikçe, küreler parlak renkli çizgilerle geceyi boyayacak.

ALE’nin göktaşları, doğal çeşitlilikten daha yavaş bir şekilde gökyüzüne doğru hareket edecek ve yanma sürelerini uzatacak. Ve küreleri yapmak için kullanılan metallere bağlı olarak, şirket, yüksek alevlerden oluşan bir gökkuşağı ortaya çıkarmak için karasal havai fişeklerin kimyasallarını kullanarak birçok farklı renkteki meteorlar yaratabilecek.

ALE, yüksek uçan pirotekniklerin de bilimsel bir amaca hizmet edeceğini savunuyor. Bilinen kompozisyon ve hızdaki parçacıkları Dünya atmosferine çekerek,  yeryüzünün atmosferine dönüştüğü zaman, sönmüş uydulardan harcanan roket parçalarına kadar, uzay çöpünün nasıl yandığı hakkında daha fazla şey öğrenmeyi umuyor. Moriba Jah, Arizona Üniversitesi Uzay Nesnesi Davranış Bilimleri programının yöneticisi ve uzay çöpü konusunda uzmandır. ALE’nin uydusunun bilimi önemli ölçüde geliştireceğine şüpheyle yaklaşıyor; özellikle de projenin diğer uyduları da olacağı gibi başka meteorlar ile meteorlara çarparak kendi birikintilerini yaratabileceği endişesi nedeniyle. “Bir şeyleri uzaya koymadan önce – ve özellikle de [ALE’nin uydusu] gibi bir şey yapmadan önce – oraya ne koyduğumuz ve ne yaptığımız konusunda oldukça dikkatli düşünmeliyiz” diyor Jah.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More