fbpx

.ads-111-120x600

.ads-111-120x600

Sizden Gelenler Köşemizde Bu Hafta!

0 1.418

Merhaba yayınınızı okuduğumda bende sizlerle bu hikayeyi paylaşmak istedim.İçerik olarak biraz realityden uzak lakin beni her dinlediğimde etkilemiştir.

Evvel zaman içinde deve tellak, pire berber iken.. Zamanın birinde köyde küçük derme çatma bir evde ailesiyle birlikte yaşayan bir kız varmış. Bu kızın güzelliği bütün köyün dilindeymiş .Bu kız her öğle vaktinde köyün kızlarıyla birlikte köyün biraz dışında olan çeşmeden su getirmeye gidermiş. Bir gün uyuyakalmış, çeşmeye tek başına gitmek zorundaymış. Güğümlerini almış köyün biraz dışında kalan çeşmeye gitmek için koyulmuş yola.Çeşmenin başına gelip güğümlerini dolduracağı vakit arkasında bir gürültü kopmuş, sonrası karanlık.Gözünü açtığın çer çöpten yapılmış bir evin içerisinde bir ayının yanı başında bulmuş kendini.Tabi bu arada kızın ailesi telaşlı bütün köyü ayağa kaldırmışlar ee hal böyle olunca da çıkmış bütün ahali hep birlikte kızı aramaya taşın dibinden çiçeğin gölgesine kadar her yeri didik didik aramışlar lakin kızı bulamamışlar.Gün günü kovalamış ayıyla kız kara koca olmuş hatta öyle ki kız ayıdan hamile kalmış.Doğum günü gelmiş çatmış iki evlat vermiş ayıya birinin adını topalak diğerinin adını ise yumalak koymuş.

Kız hala zaman zaman ailesi özleyip yanına gitmek istese de ya kaçamazsam ya ayı beni yakalar da cezalandırırsa diye korkup hiçbir zaman kaçamamış. Buna rağmen ara ara aklına gelir ah anacım vah babacım diye ağlanırmış. Ayı da karısının üzüldüğünü görüp dayanamaz getirip önüne bir kap bal koyar kızda balı parmaklayarak yer susarmış.

Zamanında köyde kıza yanık olan bir delikanlı varmış.Büyümüş serpilmiş yakışıklı mı yakışıklı bir adam haline gelmiş ama bir türlü kızı unutamamış.Şehre gidip izcilik ve avlanma hakkında her şeyi öğrenmiş sonrada dönmüş köye koyulmuş kızı aramaya her ne kadar ayı akıllılık edip kulübelerini ayak izi belli olmasın diye dere kenarına yapsa da delikanlı bulmuş kulübenin yerini,hem ayıyı hem yavrularını öldürüp kızı getirmiş köye. Telli duvaklı gelin edip onunla evlenmiş.Fakat kız ikinci kocasının evinde dilsiz olmuş hiç kimseye tek kelime etmezmiş sadece dolunaylı gecelerde bahçeye çıkar

Çalı idi, çırpı idi, evim idi ya,

Ayı idi, mayı idi, erim idi ya.

Vaaaaaay tombul Topalak’ım,

Uuuuuuy yumul Yumalak’ım.

der dururmuş. Kocası da önüne bir tas bal koyar kızı getirmekle iyi mi ettim kötü mü ettim diye düşünür dururmuş…

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More