.ads-111-160x600

.ads-111-120x600

Güney Amerika’da Vize İstemeyen Ülkeler

0 176

Güney Amerika’da bir gün mutlaka gideceğim dediğiniz pek çok ülke, şu anda vizesiz. Güney Amerika’da Türk vatandaşlarının umumi pasaportlarıyla vizesiz gidebildiği ülkelerden çoğu, büyük ihtimal sizin de gidilecek yerler listenizde yer alıyor. Bir gün gideceğim dediğiniz ülkelere, birkaç sebep daha eklemek için Güney Amerika’da Türklerin vizesiz gidebileceği görkemli ülkelerden bazıları.

Brezilya

Güney Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler Brezilya
Brezilya ile Türkiye arasında 2001 yılında imzalanan anlaşma ile iki ülke karşılıklı olarak vizesiz girişlerin sağlanmasını kabul etmiştir. Umumi pasaportlarınız ile Brezilya’da 90 güne kadar vizesiz kalabilme imkanınız vardır. Güney Amerika ülkeleri, okyanus ötesi olduğundan mesafedeki uzunluk fiyatlarda da kendini çok belli eder. Öncesinden alınacak biletler ile bu sorunu çözdükten sonra Brezilya’da görülmesi gereken yerleri araştırmaya başlayabilirsiniz.  Mesela; şubat ayında gerçekleşecek Rio Karnavalı’na katılmak için ya da önümüzdeki aylarda çılgın partilere şahit olacak Copacabana ve Ipanema plajlarına gitmek için hala çok geç değil.

Arjantin

Güney Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler Arjantin

Amerika kıtasının en güney ülkesi Arjantin, eminiz gitmeyi çok istediğiniz Latin Amerika ülkelerinin başında gelmekte ki bu konuda haksız değilsiniz. Hayretler içinde bırakan egzotik yaban hayatı, koloni döneminden kalan şehirler ve ateşli kültürü ile bir çok gezginin, görmüş olsa bile bir daha gitmek istediği bir ülke. Pasaportunuzu cebinize koyup gidebileceğiniz Arjantin’in, bir yanında pırıl pırıl kumsallara uzanırken diğer yanında görkemli buzullarla çevrili kasabalara gidebilirsiniz.

Uruguay

Türklerin Güney Amerika’da vizesiz gidebildiği bir diğer harika ülke de Uruguay. Güneyin kendi halinde ülkesi, kendi içinde huzurlu, dışında komşularıyla dostça geçinip gitmektedir. Buenos Aires’ten ülkenin başkenti Montevideo’ya feribotla geçebileceğiniz bir bölgede yer alan Uruguay, gidip gördükten sonra dönmek istemeyeceğiniz bir ülke olabilir. Bu konuda Türkiye’de, Uruguay’da yaşamak için nedenler başlığı altında yeterince makale bulabilirsiniz.

Şili

Güney Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler Şili

And Dağları ile Pasifik Okyanusu arasında kalan Şili, yeryüzündeki en uzun ülkedir. 4 bin 300 kilometre uzunluğundaki ülke, Güney Amerika’nın batı kıyılarını kapatmıştır. Dünyanın en kurak topraklarından ağzınız açık izleyeceğiniz buzulları ile seyahat edebileceğiniz en özgün ülkelerden biri ve Türkler, Şili’ye vizesiz giriş yapabiliyor. 90 gün boyunca Şili’de vizesiz gezebilirsiniz.

Peru

Büyük İnka İmparatorluğu’nun yaşadığı topraklara pasaportunuzla elinizi kolunuzu sallayarak girebiliyorsunuz. Peru, tarihi açıdan kıtanın zengin ülkelerinden. 16. yüzyılda İspanya tarafından işgal edilen bu büyük uygarlık, ardından kolonileştirilmiş fakat bugün arkeolojik açıdan ve kültürel açıdan Güney Amerika’da kendi rengine ve inancına bir şekilde sahip çıkabilmiş ülkelerden.  Güney Amerika’nın kuzeyinde kalan ülkeyi gezmeye Machu Picchu’dan başlayabilirsiniz. Şehir, dünyanın yedi harikasından birine ev sahipliği yapmaktadır.

Ekvator

Güney Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler Ekvator

And Dağları esintisinden Amazon Havzası’nın tropikal ormanlarına, müthiş plajlardan fantastik Galapagos Adalarına kadar her gezgin için farklı maceralar sunan Ekvator, vizesiz gidilebilen egzotik bir başka ülkedir. Büyük şehirlerinden renkli pazarlarıyla lüks alışveriş imkanı bulabilir ya da küçük köyleri ziyaret ederek köy hayatının Güney  Amerika’daki haline şahit olabilirsiniz.

Venezuela

Venezuela, vizesiz gidebileceğiniz Güney Amerika ülkeleri arasında birçok farklı yüze sahip olan bir ülkedir. Venezuela, Karayip kıyılarındaki plajları, And zirveleri, piranaları ve anakondaları ile sulak alanları ve iç taraflarında kum tepeleri bulunan bir ülke. Tropikal iklimin görüldüğü ülke, biyolojik açıdan çok zengin bir çeşitliliğe ev sahipliği yapar. Ayrıca aklınızda bulunsun, dünya güzelleri genelde Venezuela’dan çıkar. 90 güne kadar vizesiz seyahat edebileceğiniz Venezuela’dan, belki de hiç ayrılmak istemeyeceksiniz.

Kolombiya

Bugüne kadar tüm turistleri olmasa da çoğunluğu memnun bırakan Kolombiya, Karayip ve Pasaifik kıyılırıi And Dağları ve Amazon havzasıyla komşusu Ekvator gibi tropikal iklim ve görkemli bir doğa sunar. 15. yüzyıllarda İspanyollar tarafından göç edilmeye başlanan Kolombiya, son 20 yıla kadar ziyaret etmek için pek de güvenli bir ülke değildi. Kolombiya hükümetinin çok yoğu çalışmalarıyla ülke, hem kendi halkı hem de dışarından gelen turistler için yaşanılacak ve eğlenilecek güzel bir yer olmaya başladı.

Bolivya

Yeryüzündeki en yüksek ülkelerden biri olan Bolivya, Amerika kıtasındaki diğer ülkelerle kıyaslanırsa en fazla yerel halka sahip ülkedir. Geleneklerine sıkıca bağlı olan Bolivya, bozulmamış bir kültür ve el değmemiş bir doğaya sahiptir. Bolivya’da, yüksek dağlardan, dar geçitlerden ve uçurumlardan keyif alan gezginler için eşsiz bir doğa bulunur. Gidilecek ülkeler listenizde olmayabilir, fakat Bolivya’ya ulaşmak için verdiğiniz emeğe değeceğinden emin olabilirsiniz. gölü kıyısında lüks Copacabana tatil köyleri, Bolivya iyi turistik kez-in-a-ömür boyu seyahat deneyimleri bir zenginlik sunuyor.

Paraguay

Güney Amerika'da Vize İstemeyen Ülkeler Paraguay

Güney Amerika kıtasında plaj konusunda Bolivya ile aynı kaderi paylaşan Paraguay, denize kıyısı olmayan bir ülke. Etrafında Arjantin, Brezilya ve Bolivya yer alıyor. İspanyollar zamanında bu ülkeyi de işgal etmişler. Paraguay, coğrafi konum itibariyle dünyada birçok turistin listesine girememektedir. Bu durum keşfetmek isteyen, herkesin gördüğünden farklı şeyleri görmek isteyen gezginler için bulunmaz bir fırsat olabilir. Arkadaşlarınıza farklı hikaye anlatmak istiyorsanız, gidilecek ülkeler listenize Paraguay’ı ekleyebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More