.ads-111-120x600

-sky-

Kayanın Ardındaki Cennet: Monemvasia

Sahil kasabasından bakıldığında denizin ortasında yer almış dev bir kaya parçası gibi görünen adanın ardında aslında koca bir şehir saklı. İşte saklanan şehir Monemvasia...

0 230

Sahil kasabasından bakıldığında denizin ortasında yer almış dev bir kaya parçası gibi görünen adanın ardında aslında koca bir şehir saklı. İşte saklanan şehir Monemvasia

Mora Yarımadası’nın güneyinde ve Yunanistan’ın yakınlarında yer alan bu saklı şehri görenler gözlerine inanamıyor. Akla gelen ilk soru ise “Neden yerleşim için denizin ortasında yer alan bir kayanın ardı seçildi?” oluyor.

375 yılındaki büyük deprem sonucunda bu dev kaya karadan ayrılarak denizin ortasına sürüklenmiş. Ancak günümüzde sahil kasabasından kayaya doğru ulaşımı sağlamak için bir yol bulunuyor.

Kayanın Ardındaki Cennet Monemvasia

Uzaktan bir kaya parçası gibi görünen bölgenin içinde yer alan şehir, manzarasıyla nefes kesici bir özelliğe sahip. Burada yaşayanlar ise huzur veren yaşam sayesinde oldukça şanslı.
Daracık sokakları, değişik tarzdaki evleri ve kalelerini keşfetmek, turistler için saklı bir sandığın kilidini açmak kadar heyecan verici. Turistler tüm bu keşifler sonucunda hafızasına unutulmayacak anılar kazıyor.

Kayanın Ardındaki Cennet Monemvasia

Milattan sonra 6. yüzyılda inşa edilen saklı şehir Monemvasia, 1249 yılında Katolik mezhebinin eline geçmiş ve dönemin en önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiş.

Kayanın Ardındaki Cennet Monemvasia

1446 yılında ise Venedikliler tarafından istilaya uğrayan şehir sonraları Osmanlı İmparatorluğu’nun himayesi altına girmiş. 1821 yılına kadar Osmanlı hakimiyeti altında olan Monemvasia’da Osmanlı izlerine rastlamak da oldukça mümkün.

Kayanın Ardındaki Cennet Monemvasia

Kayanın Ardındaki Cennet Monemvasia

Bunları da beğenebilirsin

750x100

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More