.ads-111-120x600

.ads-111-160x600

Tayland’da Gezilecek Birbirinden Güzel 10 Yer

0 186

Tayland modern hayat ile gelenekselliğin harmanlandığı doğa harikası bir ülke. Kalabalık şehirleri, Budist tapınakları, el sanatları, şehirlerden uzak dağ köyleri, çiftlikleri, plajları ve adaları ile herkes için bir şeyler Tayland’da.

Güneyoğu Asya’nın en popüler tatil destinasyonu olan Tayland her zaman alçak gönüllü ve güleryüzlü insanları ile de sizi şaşırtacak. Tayland’a yapacağınız ziyareti çok iyi planlamanızı öneririz. Kadar yol gidip ülkenize döndükten sonra keşkelerle bir hayat geçirmeyin.

Tayland’da görülmesi gereken on yeri sizin için derledik. Bütün yapacaklarınızın arasında bunlara da yer vermeye dikkat edin

Chiang Rai

Tayland'da Gezilecek Birbirinden Güzel 10 Yer Chiang Rai

Tayland’ın en kuzeyinde yer alan Chiang Rai, Laos ve Mianmar’a komşuluk eder. Çok yoğun bir ticaret merkezi olan bu şehir aynı zamanda komşu ülkelerle kültürlerin de kesiştiği bir noktadır. Şehir dışında da gezinmenizi öneririz. Farklı bir Tayland göreceksiniz.

Pai

Tayland'da Gezilecek Birbirinden Güzel 10 Yer Pai

Yine Tayland’ın kuzeyinde bir şehir. Pai muhteşem bir manzaraya sahip olan vadisi ile son yıllarda daha da çok tercih edilmeye başlandı. Son derece rahat ve dingin bir atmosfere sahip olan Pai, özellikle back packing yapan gençlerin tercihi.

Phanom Rung

Tayland'da Gezilecek Birbirinden Güzel 10 Yer Phamon Rung

 

Phanom Rung, Tayland’ın kuzey doğusunda yer alan bir volkanın üzerinde konumlanmış olan ve mimarisi ile dikkat çeken bir mabettir. Nang Rong şehrinin hemen yanıbaşında yer alır. Kimerler tarafından 10 ve 13. yy.’ları arasında inşa edilmiştir ve Hint tanrısı Şiva’ya adanmıştır. Kumtaşı ve kırmızı kille yapılmış olan Phanom Rung Şiva’nın evi olan Kaleş dağını temsil etmektedir.

Railay

Tayland'da Gezilecek Birbirinden Güzel 10 Yer Railay

Railay etrafında bulunan dik ve yüksek kayalar nedeniyle sadece deniz yolu ile ulaşılan bir yarım ada. Bu yüksek ve dik kayalar dünyanın her yerinden kaya tırmanışçılarının uğrak yeri haline gelmiş. Kayaların hemen arkasında bulunan sessiz, sakin ve saklı plajı da burayı ilginç kılan bir diğer özelliği.Hemen hemen her yere inşa edilen bungalov oteller ciddi rahatsız edici olsa da en azından yüksek binaların inşa edilmemesi mutluluk verici. Yüksek ağaçlar ve sıkı ormanlar da bu görüntü kirliliğini bir nebze saklıyor.

Khao Sok Milli Parkı

Khao Sok Milli Parkı

Tayland’ın en güzel vahşi yaşam alanı olarak kabul edilir. Balta girmemiş ormanlar, yüksek kayalıklar, nehirler ile kendinizi adeta bir film setinde ya da rüyada gibi hissediyorsunuz burada. Khao Sok, Asya filleri, geyikler, yaban domuzları, ayılar ve bir çok çeşit maymunun evidir ve vahşi hayatın doğal döngüsünde size de görüneceklerdir.

Ayuthaya

Ayuthaya

1350 yılında temelleri atılmış olan Ayuthaya, Chao Phraya nehrinin vadisinde konumlanmıştır. Siyam körfezine dökülen üç nehrin oluşturduğu bir adadır burası. Siam olarak bilinen Ayuthaya Krallığı’nın başkenti ilan edilmişti. Dünyanın en etkileyici şehirleri arasında yer alan Ayuthaya her yıl pek çok kişi tarafından ziyaret edilir. Bangkok’a oldukça yakın. Otobüs, tren ile ulaşmak çok kolay.

Kanchanaburi

Kanchanaburi

 

Tayland’ın batısında yer alan Kanchanaburi, manzarası, milli parklara olan yakınlığı, şelaleleri ile ünlüdür. Kwaithat nehri üzerindeki köprüleri ile meşhurdur. Kwaithat nehri, Japon işgali sırasında Burma demiryolu inşası sırasında ölen işçileri ile anılır.

Chiang Mai

Chiang-Mai

Tayland’ın kuzey dağları ile çevrelenmiş olan Chiang Mai backpacker’ların ve doğayı keşfetmek isteyenlerin tercih ettiği bir şehir. Tarihi ve modern mimarinin yer aldığı, geleneklerin de yaşadığı güzel ve sakin bir şehir. Doğa sporları yapanların da kendilerine merkez olarak seçtikleri bir konumda.

Bangkok

Bangkok Tayland’ın en başkenti ve en kalabalık şehridir. Gökdelenleri, sarayları, tapınakları, gece kulüpleri, pazaryerleri, restoranları ve satıcıları ile capcanlı bir şehir Bangkok. Her ne kadar beton yığını olmasından, trafik ve hava kirliliğinden şikayet edilse de Bangkok’ta kanallar, yeşil alanlar ve tropik yeşil alanlar gibi pek çok doğal güzellik de var.

Thailand adaları

Thailand adaları

Tayland’ın adaları dünyaca ünlüdür. Bazıları benzersiz kumsalları, bazıları dağları ve manzarası ve bazıları da gece hayatı ile dünyanın her yerinden milyonları kendine çekiyor.

Ko Samet, Ko Chang ve Ko Pha Ngan ve Ko Tao görmeniz gereken adalar arasında. Andaman Phuket ve Ko Phi Phi ise dünyada en çok bilinenler. Ko Phi Phi’yi hepimiz The Beach filminden hatırlıyoruz. Ko Tao adası ise en ünlü dalış destinasyonudur.

Haber Bültenine Abone ol
Günlük ve Haftalık Haberler Mailine Gelsin
Abonelikten istediğin zaman çıkabilirsin.
Bunları da beğenebilirsin

.ads2-111-horizontal

Yorumlar
Yorumlar Yükleniyor...